fot: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu

Dwa noże cybernetyczne będą służyć pacjentom Wielkopolskiego Centrum Onkologii. To druga taka placówka w kraju.  W otwarciu Ośrodka Zrobotyzowanej Radioterapii 1 lipca 2022 roku uczestniczył Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Zaawansowany sprzęt będzie pomocny w leczeniu nowotworów mózgu, płuc i prostaty.     

„Nowoczesny akcelerator do radioterapii został sfinansowany w znaczącym zakresie ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego, podobnie jak przebudowa pomieszczeń Zakładu Radioterapii w WCO. Jego zastosowanie pozwoli zwiększyć grupę leczonych, a jednocześnie włączyć leczenie chorych, u których dotychczas nie można było go zastosować.  Naszym celem jest zapewnienie mieszkańcom regionu dostępu do efektywnego leczenia przy jednoczesnym wspieraniu rozwoju placówek medycznych, realizujących najnowocześniejsze świadczenia medyczne” – zaznaczył Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Marszałek Woźniak dodał, że przyjęta strategia ma na celu m.in. wyposażanie WCO w nowoczesny sprzęt onkologiczny, aby móc efektywnie leczyć pacjentów. Dlatego od ponad 10 lat samorząd województwa przekazał w sumie na inwestycje w Wielkopolskim Centrum Onkologii ponad 140 milionów złotych.

„Jeśli mamy wspaniałą kadrę, która świadczy opiekę medyczną nad pacjentami zagrożonymi chorobami nowotworowymi, to muszą oni posiadać zaawansowane instrumentarium w terapii precyzyjnymi i skutecznymi urządzeniami” – powiedział Marszałek.

„To wszystko, co tutaj robimy, ma służyć poprawie wyników leczenia” – zapewnił prof. Julian Malicki, dyrektor WCO. Doświadczeniem skutecznego wychodzenia z choroby podzielił się Stanisław Kalembasa, pacjent Centrum.

Akcelerator CyberKnife jest urządzeniem przeznaczonym do leczenia z wykorzystaniem wysokoenergetycznego promieniowania jonizującego bardzo małych, często nieoperacyjnych zmian nowotworowych. Urządzenie umożliwia leczenie z dokładnością do dziesiątych części milimetra. System CyberKnife zbudowany jest z precyzyjnego robota, na ramieniu którego zainstalowany jest akcelerator oraz stołu. Dodatkowo urządzenie składa się z unikatowego systemu umożliwiającego synchronizację leczenia z oddechem pacjenta.

Koszt zakupu akceleratora wyniósł około 33 milionów złotych. Instalacja  zaawansowanego urządzenia wymagała także odpowiedniego przystosowania pomieszczeń i umożliwiła zoptymalizowanie się poruszania się pacjentów leczonych z wykorzystaniem tak zaawansowanych urządzeń.