
Wszyscy Wielkopolanie mogą wesprzeć budowę nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.
W piątek 4 kwietnia 2025 roku Marek Woźniak zaprezentował cztery wzory cegiełek o czterech różnych nominałach: 100, 200, 500 oraz 1000 zł. Na każdym z nich jako główny element graficzny zostały umieszczone postaci zasłużonych dla wielkopolskiej insurekcji. To 1. Pułk Strzelców Wielkopolskich, gen. Stanisław Taczak, gen. Józef Dowbor Muśnicki oraz Ignacy Jan Paderewski.
– Jesteśmy przekonani, że wielu Polaków, nie tylko potomków powstańców, chciałoby mieć swój wkład w budowę Muzeum upamiętniającego tak znaczącą część historii naszej Ojczyzny. Sądzimy, że będzie to unikalna pamiątka z czasu, gdy rodzi się okazały gmach, w którym już niedługo w nowoczesny sposób będziemy opowiadać historię, z której jesteśmy dumni i która zbudowała naszą tożsamość – mówi Marszałek Marek Woźniak. – Dochód ze sprzedaży cegiełek, ale i certyfikatów, których wartość przekracza wysokość nominałów w formie cegiełek, zostanie w całości przeznaczony na wsparcie budowy, ale i stworzenie atrakcyjnej wystawy stałej oraz wzbogacenie kolekcji muzealiów z okresu odzyskiwania przez Polskę niepodległości – dodaje Marek Woźniak.
Na każdej z cegiełek znajduje się napis informujący o tym, iż jest to cegiełka na budowę Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.
Sprzedaż internetowa:
Przez platformę ToBilet: https://tobilet.pl/muzeum-cegielka.html
Sprzedaż stacjonarna będzie odbywać się w oddziałach Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości oraz w Punkcie Informacji Miejskiej:
– Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Poznań Stary Rynek – Odwach
– Muzeum Armii „Poznań” – Cytadela, Poznań
– Muzeum Uzbrojenia – Cytadela, Poznań
– Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec – 1956, ulica Św. Marcin 80/82, Poznań
– Centrum Informacji Turystycznej PLOT (Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna), Poznań, Stary Rynek 59/60,
– Punkt Obsługi Klienta OK Poznań, MTP ul. Głogowska 16, otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 16.00 (vis a vis Dworca Zachodniego)
Wszyscy nabywcy, którzy wyrażą na to zgodę zostaną umieszczeni w Wirtualnej Księdze Pamiątkowej Darczyńców.