
Święta Bożego Narodzenia nieodłącznie związane są z przygotowaniem wielu potraw, często w znacznych ilościach. Ratunkiem dla ograniczenia zmarnowania tych nadwyżek jedzenia są Jadłodzielnie. Samorząd Województwa Wielkopolskiego od czterech lat umożliwia tworzenie miejsc wymiany żywności, które funkcjonują w 30 miejscach Wielkopolski.
Boże Narodzenie w polskiej kulturze nierozerwalnie łączone jest z przygotowaniami wielu tradycyjnych dań i produktów spożywczych. Niestety w wielu gospodarstwach domowych nadwyżki świątecznej żywności ulegają zmarnowaniu i wyrzuceniu. Aby ograniczyć problem Samorząd Województwa Wielkopolskiego konsekwentnie realizuje „Program ograniczania marnotrawstwa i strat żywności w Wielkopolsce na lata 2021-2025″, w ramach którego realizowanych jest szereg programów oraz inicjatyw ograniczających i zwiększających świadomość społeczeństwa na temat marnowania żywności.
– W Wielkopolsce rocznie zmarnowane zostaje pół miliona ton żywności. Szczególnie okres przygotowań do świąt Bożego Narodzenia to okazja kultywowania licznych tradycji świątecznych, zwłaszcza tych związanych z tradycyjną żywnością i potrawami wigilijnymi. Zachęcam szczególnie by podczas przygotowań przedświątecznych zwrócić szczególną uwagę na to co trafia do naszych sklepowych koszyków oraz na stoły by w przypadku nadwyżek jedzenia po świętach podzielić się nią z innymi osobami oraz kupować ją w sposób zrównoważany i przemyślany. Samorząd Województwa Wielkopolskiego zachęca do korzystania z infrastruktury działającej w wielu miejscach Regionu takich jak Wielkopolskie Jadłodzielnie, które funkcjonują w 30 punktach całej Wielkopolski – mówi Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.
Idea dzielenia się żywnością pełni ważną rolę w społecznościach lokalnych, zwłaszcza w okresie świątecznym warto nie być obojętnym na trudny los innych osób. „Wielkopolskie Jadłodzielnie” to miejsca, w których mieszkańcy w sposób anonimowy mogą wymieniać się z innymi wytworzoną żywnością i produktami nadającymi się do spożycia. Każdy punkt wymiany wyposażony jest w witrynę lub ladę na produkty wymagające ciągu chłodniczego, regał na warzywa, owoce czy opakowane produkty sypkie, jak kasza, makaron czy mąka. Zasady korzystania z jadłodzielni są proste, zdroworozsądkowe i wyraźnie opisane na plakatach. Informują one, jakie produkty można przynieść, a jakich nie wolno tam wkładać. Samorząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczył blisko 600 tys. zł na ten cel.
Lokalizacje Jadłodzielni otwartych dzięki wsparciu w budżetu Województwa Wielkopolskiego (w układzie gmina – miejscowość – lokalizacja):
1. Chodzież – Chodzież – W. Reymonta 12
2. Budzyń – Budzyń – Lipowa 1
3. Trzcianka – Trzcianka – Orzeszkowej 2
4. Czerniejewo – Czerniejewo – Pl. Kpt. Pawła Cymsa
5. Witkowo – Witkowo – Gnieźnieńska 4
6. Jarocin – Jarocin – Wrocławska 39
7. Kępno – Kępno – Ogrodowa 7
8. Sulmierzyce – Sulmierzyce – Strzelecka 10
9. Zduny – Zduny – Rynek 2
10. Leszno – Leszno – Centrum – Niepodległości 27c
11. Leszno – Leszno – Śródmieście – Towarowa 10
12. Rogoźno – Rogoźno – Kościuszki 41
13. Oborniki – Oborniki – Droga Leśna 60
14. Wyrzysk – Wyrzysk – Targowisko 3
15. Swarzędz – Swarzędz – Poznańska 25
16. Swarzędz – Swarzędz- Zamkowa 32
17. Swarzędz – Swarzędz – Mielżyńskiego 3a
18. Luboń – Luboń – Źródlana 1
19. Dopiewo – Dopiewo – Konarzewska 12
20. Kostrzyn – Kostrzyn – Braci Drzewieckich 1
21. Stęszew – Stęszew – Poznańska 11
22. Rawicz – Rawicz – Ignacego Buszy 5
23. Słupca – Słupca – Plac Parysa 9
24. Szamotuły – Szamotuły – Franciszkańska 5
25. Szamotuły – Pamiątkowo – Sportowa 23
26. Szamotuły – Otorowo – Łąkowa 3
27. Wągrowiec – Wągrowiec – Kościuszki 15a
28. Poznań – Poznań – Grunwaldzka 377
29. Pobiedziska – Pobiedziska – Wł. Jagiełły 41
30. Mikstat – Mikstat – Chopina 1