fot: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu

W Noc Muzeów w marszałkowskich instytucjach kultury w Wielkopolsce na odwiedzających czekają pokazy specjalne, oprowadzenia kuratorskie, gry i quizy dla najmłodszych oraz wiele innych atrakcji. Już w najbliższą sobotę 14 maja 2022 r., od godzin popołudniowych, nawet do północy.

W Muzeum Okręgowym w Lesznie ta wyjątkowa sobota przebiegnie pod hasłem „Na styku światów”. W siedzibie muzeum przy ul. Narutowicza 31 (dawna synagoga) na odwiedzjących czeka m.in.:  oprowadzanie kuratorskie po wystawie stałej pt. „Na styku światów. Historia Leszna od XVI wieku do XX wieku” oraz wystawie czasowej „Lekcja malarstwa profesora Ballarina”. Będzie można także poznać tajemnice konserwacji zabytkowych tkanin. Szawua tow! – to z kolei wieczorny spacer po dawnej dzielnicy żydowskiej. Przeniesiemy się też na Huculszyznę. Poznamy życie i obyczaje wolnych górali z Ukrainy  – Hucułów. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci, muzyki na żywo oraz wydarzeń online. Leszczyńskie muzeum zaprasza w godzinach 18.00 – 23.59.

Muzealna Noc Podróżników to propozycja Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. W Rezerwacie Archeologicznym zapoznamy się z „Podróżowaniem w średniowieczu”. W Centrum Rysunku i Grafiki im. T. Kulisiewicza odbędzie się wernisaż wystawy „Na Kulisowym Szlembarku”, a także prezentacja pamiątek po wielkim kronikarzu Kalisza, pod hasłem „Adamowi w hołdzie. Adam Chodyński 1832-1902”. Z kolei w Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie – otwartym pierwszy po przerwie – odbędzie się wernisaż „Dąbrowska w podróży”. Dworek będzie dostępny na stałe dla zwiedzających od  17 maja. Skansen za miesiąc. Natomiast park pięknie prezentuje się już teraz. Kaliska Noc Muzeów będzie miała miejsce w godzinach od 19.00 do 23.00 

Do akcji – w godz. 17.00-24.00 – włącza się również Muzeum Okręgowe w Koninie i zaprasza do bezpłatnych odwiedzin we wszystkich swoich oddziałach – Skansenie Etnograficznym, Spichlerzu, Dworku i Zamku. Będą tańce blisko ziemi z Kapelą z Kociny, pokazy rzemieślników i warsztaty plastyczne. Będzie można wybrać się w podróż w czasie  z Wojami Grodu Tura i rekonstruktorami wojny burskiej. Dowiemy się też czy smoki mogły żyć na Ziemi?  Będzie możliwość poszerzenia wiedzy na temat ikon prawosławnych i architektury Czernichowa.  

Muzeum Okręgowe w Pile zaprasza w godzinach 19.00 – 24.00 do swojej siedziby przy ul. Browarnej 7. W programie zwiedzanie wystaw stałych i wystawy czasowej: Powstanie listopadowe 1830-1831 ze zbiorów Marcina Zdrojewskiego. Uczestnicy nocnego zwiedzania zapoznają się także z prezentacją multimedialną: Zapinki na pograniczu-czyli kilka informacji o fibulach przez wieki na ziemi pilskiej i wałeckiej. Urozmaiceniem wieczoru będzie koncert „Piosennik romantyczny”.

W Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie bezpłatne zwiedzanie z przewodnikami zaplanowano w godzinach od 15.00 – 23.00. To także okazja, by zobaczyć miejsca na co dzień niedostępne, takie jak magazyny, w których przechowuje się zabytki. Będzie też możliwość poznania niezwykłych opowieści osób, które przekazały pamiątki do gnieźnieńskiego Muzeum i ocaliły od zapomnienia wspomnienia swoich rodzin. To w ramach inicjatywy „Nie kitraj zabytków!”

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy zaprasza do Rezerwatu Archeologicznego w Gieczu, w godzinach 18.00 – 23.00. Na najmłodszych czeka gra terenowa na terenie osady, a dla miłośników refleksyjnych spacerów wędrówka z archeologiem po historycznym Gieczu. Na trasie rozpoczynającej się przy grodzisku, a kończącej się na osadzie w romańskim kościele Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja, uczestnicy będą podążać po ukrytych pod ziemią śladach naszych gieckich przodków.

Odwiedzając Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy będzie można poczuć się, jak właściciel tej rezydencji. Muzealnicy umożliwią przebranie w stylowe stroje z epoki a fotograf uwieczni to w kadrze. Oprowadzenie kuratorskie pozwoli lepiej z kolei poznać nową wystawę czasową o dawnym ziemiańskim stole. Niezapomnianym przeżyciem będzie też nocny spacer po pałacowymi parku, wśród oświetlonych obiektów i zapachu kwiatów. Dobrzyckie atrakcje w ramach sobotniej Nocy Muzeów dostępne będą od godz. 16.00 do północy.