fot: Tomasz Kaczor

Już jest program Festiwalu po Drodze! Osiem festiwalowych dni to spotkania autorskie, debaty, warsztaty, teatr i film, a wszystko pod hasłem inteligencja | wiedza |mądrość.

Festiwal po Drodze rozpocznie się w piątek 23 sierpnia i potrwa osiem kolejnych dni aż do soboty 31 sierpnia. Impreza odwiedzi kolejno: Mosinę, Śrem, Gostyń, Jarocin, Kalisz, Ostrzeszów, Ostrów Wielkopolski i Pleszew. Przedsmakiem będzie debata „Czytać mądrze” w Poznaniu, w Sheraton Hotel Poznan. Wezmą w niej udział Sylwia Chutnik, Mariusz Szczygieł, Witold Szabłowski i Filip Springer, a poprowadzi Weronika Wawrzkowicz.

W każdym z kolejnych miast zaplanowano Namiot Główny, Namiot Faktycznego Domu Kultury i Namiot Dzieci.

Pierwsza z przestrzeni to trzon programu. Będą się w nich odbywać debaty i spotkania autorskie. Część z nich poświęcono różnym odcieniom wiedzy, inteligencji i mądrości. W Ostrowie Wielkopolskim Julia Fiedorczuk w rozmowie z Dorotą Borodaj opowie o roli ponadstrukturalnej, intuicyjnej mądrości. W Pleszewie Maria Krześlak-Kandziora będzie z kolei pytać Adama Robińskiego o mądrość krajobrazów i różne sposoby ich odczytywania. W Mosinie Filip Springer wypyta Rafała Żaka i Kamilę Sobczyk o sztuczną inteligencję i jej zadania w kulturze. Nie zabraknie spotkań stricte literackich, w tym wokół nowości książkowych. Eliza Kącka wystąpi z autobiograficzną książką „Wczoraj byłaś zła na zielono” (Śrem), Maciej Jakubowiak z „Hanką. Historią pewnego awansu” (Kalisz), Tomasz Karamon z reportażem o dolnośląskim Bardzie: „Co widziała Matka B.” (Pleszew), a Rafał Żak z premierą „Nudnego słowa na N” (Mosina) .

– Bardzo trudno jest wymienić wszystkich gości i wszystkie gościnie, ponieważ cały festiwal to ponad 100 wydarzeń w ciągu ośmiu dni – przyznaje Filip Springer, pomysłodawca i dyrektor programowy festiwalu, a na co dzień reporter. Zapowiada jednak: – Na trasie pojawi się Marcin Wicha, Justyna Suchecka, Jagoda Ratajczak, która wspaniale opowiada, co język robi naszej głowie, będzie znakomity reporter i poeta Jarosław Mikołajewski, Anna Cieplak, Natalia Hatalska, która będzie mówiła o inteligencji u progu sztuczności, Mikołaj Grynberg, Justyna Dąbrowska, Magda Szcześniak czy Grzegorz Uzdański.

fot: Tomasz Kaczor

Namiot Faktycznego Domu Kultury to przestrzeń poświęcona praktyce. Stamtąd wystartują spacery przyrodnicze ze Stanisławem Łubieńskim, lekcje poezji (prowadzone przez Barbarę Klicką oraz Julię Fiedorczuk) i „Ścieżki kreatywności” – warsztaty Fundacji Deloitte Polska i Centrum Edukacji Obywatelskiej. Coś dla siebie znajdą też Dyskusyjne Kluby Książki, biblioteki, domy kultury, ale i ci, którzy nie zgadzają się z koncepcją czytania jako samotnego zajęcia. Dla nich Magdalena Gościniak zaplanowała warsztaty dyskutowania o książkach.

Strefa dziecięca to tak naprawdę równoległy festiwal literacki. Znajdziemy w nim wiele atrakcji: warsztaty z Robbem Maciągiem, strefę wypoczynku z przestrzenią do plastycznej ekspresji i planszówkami oraz spotkania autorskie. Z tą myślą na festiwal przyjadą: Mateusz Świstak z „Baśniowym Stand upem” (Gostyń), Boguś Janiszewski (Śrem), Krzysztof Łapiński (Ostrzeszów), Krzysztof Siemieński (Ostrów Wielkopolski), Anna Rudnicka-Litwinek (Jarocin), Sylwia Stano (Pleszew) czy Malika Tomkiel (Pleszew). I wreszcie Robb Maciąg, podróżnik i autor „Książki o górach” (Mosina).

W trasę dla młodszych i starszych z Festiwalem po Drodze jedzie Literacka Podróż Hestii. Dzięki niej spotkać będzie można trzy spośród pięciu nominowanych do nagrody o tej samej nazwie autorek: Natalię Szostak z książką „Zguba” (Mosina), Marię Strzelecką z książką „Hajda. Beskid bez kitu” (Kalisz) i Katarzynę Ryrych z „Księżniczką na wygnaniu, czyli ośmioma żywotami Reginy Różyczki” (Śrem). We współpracy z Literacką Podróżą Hestii codziennie odbędzie się terenowa gra parkowa z nagrodami.

– Można przyjść z dziećmi w każdym wieku. Będziemy mieli spotkania z autorami literatury dziecięcej i młodzieżowej. I dzieci, i młodzi czytelnicy nie będą się na festiwalu nudzić. Będą też planszówki i czytanie na głos… – zachęca Filip Springer.

I co najważniejsze, w strefie dziecięcej będzie można zostawić dziecko pod opieką animatorów, by w pełni korzystać z innych wydarzeń festiwalowych.

Nie samą literaturą żyje Festiwal po Drodze. W Poznaniu, Śremie i Pleszewie zaplanowano projekcje filmu „Przynoszę ci dzikość” (2024) w reżyserii Dyby Lach, po których będzie można uczestniczyć w spotkaniu z twórcami. Codzienne „Konsultacje społeczne” to już kultowe sceny improwizowane bazujące na rozmowie z publicznością, a wykona je Teatr Improwizowany Klancyk.

Goście festiwalu porozmawiają też o fotografii. We współpracy z Poznańską Nagrodą Fotograficzną Rafał Milach w rozmowie z Mariuszem Szczygłem opowie, co może fotografia (Pleszew), Grzegorz Dembiński porozmawia o  fotografowaniu i rozumieniu z Filipem Springerem (Ostrzeszów), a wespół z Pawłem Piotrowskim, o tym, dlaczego najlepsze historie są najbliżej nas (Ostrów Wielkopolski). Specjalne wydarzenia zaplanował Uniwersytet Kaliski: m.in. spacer historyczny z Tadeuszem Skarżyńskim. Kolejne festiwalowe dni będą kończyć się Muzyką Czwartego Świata – setem DJ-skim Grzegorza Czemiela – muzyką medytacyjną i czułą na języki świata.

Częścią festiwalowej ekipy będą: Mariusz Szczygieł, Sylwia Chutnik, Filip Springer, Weronika Wawrzkowicz, Julia Fiedorczuk, Witold Szabłowski, Stanisław Łubieński i Michał Kempa. Będzie można spotkać ich w każdym z festiwalowych miast.

Festiwal po Drodze w wędrownej formie odbywa się po raz trzeci. Wcześniej, do 2019 roku odbywał się stacjonarnie – w wymazanym z mapy miasteczku Miedzianka.

– Ten festiwal bardzo nam urósł. W trosce o to miejsce, ale też w trosce o ślad ekologiczny uznaliśmy, że wyruszymy z nim w drogę, odwracając logikę tego typu wydarzeń, bo zwykle to publiczność ściąga się na festiwal. My przywozimy go do publiczności – wyjaśnia Filip Springer. – Upatrzyliśmy sobie mniejsze i średnie miasta, ponieważ wierzymy, że najfajniej tam robić tego typu imprezy, tym bardziej, że duże miasta już mają swoje duże festiwale literackie. Czujemy, że publiczność reaguje na nasz pomysł z niezwykle dużą sympatią.