Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka” w Gnieźnie pilnie poszukuje  psychiatrów dziecięcych. Z końcem lipca tego roku w „Dziekance” pozostanie tylko 1 specjalista zatrudniony na część etatu, który nie jest w stanie zabezpieczyć potrzeb wszystkich pacjentów.

Ta alarmująca sytuacja wynika z wieloletniego marginalizowania potrzeb psychiatrii, szczególnie dziecięcej, a także z braku dobrych systemowych rozwiązań. Nie ma wystarczających zachęt do rozpoczęcia specjalizacji w psychiatrii dziecięcej, co prowadzi do odchodzenia specjalistów od leczenia szpitalnego do poradni i prywatnych praktyk. Hospitalizacja dzieci z problemami psychicznymi jest ostatecznością, ale w wielu przypadkach jest to jedyna możliwość, by zabezpieczyć ich zdrowie oraz życie.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego zwracał niejednokrotnie uwagę na istniejące ryzyko krytycznego scenariusza, który właśnie zaczął się realizować.

W porównaniu do szpitali, stawki za pracę lekarzy w poradniach to nawet 200-300% więcej, a w prywatnych gabinetach nawet 400% więcej.

Nie pomaga także sposób rozliczania przez NFZ. Psychiatria należy do kategorii płatności za tzw. osobo/dzień. Dla porównania: np. rehabilitacja neurologiczna poudarowa jest wyceniana na poziomie 442 zł/dzień, natomiast psychiatria dziecięca tylko 355 zł/dzień.

Jak istotna jest psychiatria dziecięca mówimy dopiero wtedy, kiedy wydarzy się tragedia. Prawie 2 lata trwania w pandemii miały znaczący wpływ na pogorszenie stanu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Izolacja, brak kontaktu z rówieśnikami, nauka zdalna – to wszystko spowodowało problemy młodego pokolenia. Wydarzenia ostatnich miesięcy, czyli wybuch wojny w Ukrainie, również pozostawi po sobie piętno na psychice najmłodszych. Pandemia COVID-19 wymusiła ograniczenia przyjęć w Szpitalu. Skutki psychiatryczne tego okresu zaczynają być teraz mocno widoczne.

Liczba leczonych w placówce dzieci kształtuje się na poziomie około 300-350 rocznie. Obecnie odnotowano znaczący wzrost przyjęć w trybie nagłym. Brak jest możliwości uzyskania pomocy w poradni psychologicznej, bądź w gabinetach lekarskich.  Okres oczekiwania na wizytę to nawet pół roku, a niejednokrotnie i dłużej.