
Szeroko zakrojona akcja edukacyjna, powołanie Kancelarii Rzecznika Praw Lekarza, a także jeszcze większe wsparcie prawne dla lekarzy i lekarzy dentystów Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. Okręgowa rada lekarska przyjęła uchwałę symbolicznie poświęcając rok 2023 prawom lekarza. W parze z symboliką pójdą konkretne działania.
– Założenia są ambitne, a jednocześnie spójne i dobrze przemyślane. To bardzo potrzebny projekt. Każdy wie o prawach pacjenta, musimy mówić głośno też o prawach medyków, te kwestie w żadnym momencie nie idą ze sobą w sprzeczności. Respektowanie praw pacjenta na równi z prawami lekarza jest warunkiem sine qua non prawidłowego funkcjonowania systemu ochrony zdrowia – uważa prezes ORL WIL dr n. med. Krzysztof Kordel.
Z inicjatywą ogłoszenia roku 2023 „Rokiem praw lekarza” wyszedł jeden z rzeczników praw lekarza WIL, a jednocześnie wiceprezes izby lek. Marcin Karolewski. Rada przyklasnęła tej idei, zaznaczając przy tym, że hasło musi zostać wypełnione treścią, w innym przypadku pozostanie niewiele wartym sloganem. Konkretów nie zabraknie.
– Chcemy zwrócić uwagę opinii publicznej na niezwykle ważne dla nas zagadnienie, na to, że lekarz ma swoje prawa – podkreśla doktor Karolewski.
Budowanie świadomości społecznej jest nie do przecenienia.
– Pacjenci coraz bardziej świadomi swoich praw niejednokrotnie zapominają, że takowe przysługują też lekarzowi, do którego udają się na wizytę – zaznacza lek. Mateusz Szulca, wiceprezes ORL WIL i Rzecznik Praw Młodego Lekarza.
Jednym z narastających i zgłaszanych problemów jest traktowanie przez sieci prywatnej opieki medycznej pacjenta jako klienta. W takiej relacji lekarz zostaje bezradny wobec niewłaściwych zachowań, nie mogąc liczyć na wsparcie pracodawcy. Materiały edukacyjne w formie ulotek trafią do placówek ochrony zdrowia, a lekarze, którzy się na to zdecydują otrzymają tabliczki do powieszenia w gabinecie informujące o tym, że w określonych sytuacjach przysługuje im ochrona prawna właściwa funkcjonariuszowi publicznemu.
Wielkopolska jest regionem, gdzie świetnie rozwija się współpraca samorządów zawodów zaufania publicznego. Owocem tego działania jest zaangażowanie Okręgowej Rady Adwokackiej w projekt zainicjonowany przez izbę lekarską.
– Przeprowadzimy całoroczny cykl webinariów, a ich zwieńczeniem będzie zamykająca rok konferencja naukowa. Edukację będziemy prowadzić też za pośrednictwem naszych mediów oraz bezpośrednio, chociażby poprzez spotkania w naszych delegaturach na terenie całego województwa – wylicza Rzecznik Praw Lekarza WIL.
Szkolenia online będą prowadzić członkowie ORA w Poznaniu. Pierwsze spotkanie zaplanowane na 25 stycznia będzie dotyczyło leczenia off-label, w kolejnych miesiącach poruszane będą takie kwestie jak m.in. prawo pacjenta do informacji o stanie zdrowia i możliwym leczeniu, obowiązki lekarza i pacjenta związane z dokumentacją medyczną czy mediacja w sprawach medycznych.