zdjęcie poglądowe

Zmiany w związku z wprowadzeniem od 2023 roku Krajowego Planu Strategicznego oraz przekazanie wiedzy pozwalającej rolnikom przygotować wnioski o dopłaty obszarowe – tego mogą się spodziewać rolnicy, którzy będą uczestniczyli w cyklu szkoleń „Wielkopolskie Fora Rolnicze – Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi”.

– „Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi” to wyjątkowa inicjatywa w skali całej Polski. Nie słyszałem, by w jakimkolwiek innym województwie kilka jednostek zawiązało taką współpracę przy przeprowadzaniu tego rodzaju szkoleń. Jestem przekonany, że dzięki temu dotrzemy do dużego grona rolników w Wielkopolsce – mówi Jacek Sommerfeld, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Szkolenia odbędą się prawie we wszystkich powiatach w Wielkopolsce od 16 stycznia do 1 marca. Szkolenia są całkowicie darmowe, lecz konieczna jest wcześniejsza rejestracja.

Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi” – tematyka szkoleń

Podczas szkoleń będą podejmowane przede wszystkim dwa główne aspekty:

– zmiany obowiązujące od 2023 roku w związku z wprowadzeniem Krajowego Planu Strategicznego,

– informacje pozwalające rolnikom przygotować wnioski o dopłaty obszarowe.

Ponadto, poruszana będzie kwestia ekoschematów oraz bieżące problemy rolnictwa, o których informują rolnicy.

Organizatorami szkoleń są Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Wielkopolska Izba Rolnicza. Cykl szkoleń został objęty patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego.

Szkolenia odbędą się stacjonarnie prawie we wszystkich powiatach w Wielkopolsce. Pierwsze szkolenie odbędzie się 16 stycznia o godzinie 10 w budynku Muzeum Gospodarki Mięsnej w Sielinku, koło Opalenicy. Ostatnie jest zaplanowane na 1 marca w Marszewie, koło Pleszewa.

– Nasi doradcy są odpowiednio przeszkoleni i przygotowani, aby udzielać porad rolnikom oraz informować ich na temat zasad pozyskiwania środków – nie ma wątpliwości Jacek Sommerfeld.

Terminarz szkoleń w ramach cyklu „Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi” dostępny jest na stronach internetowych Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Harmonogram może ulegać zmianom.